Faculty and Staff

Educational Administration and Staff

Edit
Rabbi Shimon Hirsch Menahel x1055
Rabbi Nosson Adlin Sgan Menahel x1080
Rabbi Mendy Reischer Sgan Menahel x1075
Dr. Suzanne Cotter General Studies Coordinator

x1059

Rabbi Boruch Leff General Studies Administrator x1061
Mrs. Fleurli Muller Preschool Director x1015
Mrs. Laya Hochberg Director of CAC Limudei Kodesh (Grades 4-8) & School Counselor x1032
Mrs. Mary Jo Giulioni Director of CAC General Studies x1031
Mrs. Leba Musman School Counselor – Grades 1-3 x1083
Rabbi Yitzchok Turk Director of CAC Limudei Kodesh (Grades 1-3) & G.S. Assistant  x1046
Mrs. Rebbeka Ottensoser Kriah Specialist x1053
Mrs. Mashe Katz Office Manager x1063
Mrs. Meira Portnoy Office Manager x1066
Mrs. Ellen Saks Receptionist x1064
Mr. Nechemia Jakobovits Office Assistant x1065
Mrs. Chava Feldman Graphic Designer/Receptionist x1062
Mrs. Sora Eisgrau Administrative Assistant x1062 (PM)

Executive Office

Edit
Mr. Yaakov Goldstein Executive Vice President x1008
Rabbi Yisroel Reznitsky Executive Director x1009
Rabbi Gershom Flamm Executive Administrator x1010
Rabbi C. Daniel Skurnik Director of Development x1060
Mrs. Hadassah Feldman Office Manager x1013
Mrs. Judy Krakauer Accounts Payable/Nurse x1003 #4
Mrs. Judy Kurcfeld Tutoring Billing x1003 #3
Mrs. Frances Sanders Personnel Director x1012
Mrs. Leah Saunders Accounts Receivable x1011
Mrs. Eva Steiner Secretary x1001
Mrs. Golda Goldberg Office Assistant x1084
Mr Dovid Saunders MIS x1007
Mr. Ben Huff Facility Administrator x1076
Mrs. Esther Cohen Receptionist x1079
Mrs. Peninah Katz Receptionist/Hot Lunch Program Coordinator x1088

Rebbeim

Edit
1st Rabbi Akiva Eisenberg x1170
1st Rabbi Yaakov Horowitz x1100
1st Rabbi Yoel Neumann x1101
2nd Rabbi Doniel Eisemann x1103
2nd Rabbi Mordechai Glazer x1102
2nd Rabbi Shlomo Wiener x1130
3rd Rabbi Binyomin Benjamin x1175
3rd Rabbi Moshe Dresdner x1104
3rd Rabbi Menachem Dreyfuss x1105
4th Rabbi Boruch Atlas x1174
4th  Rabbi Boruch Braun x1106
4th Rabbi Doniel Hexter x1130
5th Rabbi Chaim Barer x1108
5th Rabbi Boruch Heinemann x1141
5th Rabbi Moshe Juravel x1109
6th Rabbi Yitzchok Friedman x1118
6th Rabbi Boruch Wallin x1100
6th Rabbi Elie Klein x1136
7th Rabbi Ahron Green x1181
7th Rabbi Dovid Naiman x1112
7th Rabbi Rephoel Schneider x1157
8th Rabbi Mordechai Feigenbaum x1127
8th Rabbi Ely Parnes x1114
8th Rabbi Moshe Tesser x1115

Teachers

Edit
1st Mrs. Brocha Cohen

x1117

1st Mrs. Sandy Glazer x1116
1st Mrs. Chana Fishkind x1128
2nd Rabbi Ahron Chazzan

x1180

2nd / 8th Grade Art Teacher Mrs. Joelle Raczkowski x1172
2nd Mrs. Minna Attar x1143
3rd Mrs. Aviva Calm x1184
3rd Mr. David Kanter x1173
3rd Mrs. Leah Spatz x1119
4th Mrs. Naema Tenenbaum x1129
4th Mrs. Esther Yerushalmi x1178
4th Rabbi David Cohen x1147
5th – Math Rabbi Gidon Benyowitz x1123
5th – Writing & Literature Rabbi Boruch Leff x1061
5th – Science & Social Studies Mr. Yehuda Bromberg x1137
6th – Science & Social Studies Rabbi Mordechai Glazer x1102
6th – Math Rabbi Yehoshua Sheffield x1122
6th – Writing & Literature Mr. Michael Fisher x1120
7th  Rabbi Moshe Dresdner x1104
7th – Writing & Literature Rabbi Shlomo Wiener x1139
7th & 8th – Science Mr. Shloimie Milworm x1120
7th & 8th – Social Studies Rabbi Mordechai Wecker x1126
8th -Math Mrs. Hendy Pancer x1134
8th – Writing & Literature Rabbi Binyamin Paige x1121